Geri Dönüşüm Portalı

Atık Camların Geri Dönüşümü Nasıl Yapılmaktadır?

Tüm dünyada hammadde kaynakları tükenmeye başlayınca bir takım çözüm önerileri aranır ve bazı atıkların yeniden kazanım sağlanacağı geri dönüşüm ortaya çıkar. Geri dönüşüm faaliyetleri birçok materyali kapsayan çevreyi koruma adına ortaya çıkmış olan uygulamalardır. Çok uzun zamandır Avrupa ve Amerika’da faaliyet göstermekte olan geri dönüşüm Tesisleri ülkemizde de çok kaliteli bir şekilde konuşlandırılabilmekte, bu yönüyle büyük bir istihdam da sağlamaktadır. Geri dönüşümün sahasına giren birçok materyal olmakla birlikte cam çok özel bir yere sahiptir. Çünkü atık camların geri dönüşümü diğer materyallere göre çok daha büyük bir ekonomik girdi meydana getirmektedir. Cam ürünler mutfaktan yapı sektörüne kadar çok geniş bir sahada bulunmakla birlikte atık olarak tabiata bırakıldığında çok uzun bir sürede kendisini muhafaza etmektedir. Bu yönüyle atık camların geri dönüşümü tabiatın da temizlenmesi adına büyük bir önem arz etmektedir.

Cam atıkların elde edilmesi için geri dönüşüm tesisleri bazı yöntemler kullanmaktadır. Bunlardan birkaçı şişe ve bardak üretimi yapan cam fabrikaları ile çeşitli sözleşmeler imzalayarak üretim bandında meydana gelen çeşitli arızaların neticesinde kullanılamaz olan cam ürünlerinin direkt olarak hurda alımının yapılmasıdır. Bununla birlikte atık camların geri dönüşümü noktasında en çok hurdaya ulaşma yöntemi karışık şeylerdir. Normal şartlarda şehirlerin ve belediyelerin yerleştirmiş olduğu atık kutularında cam haznesi bulunmaktadır. Fakat henüz tam olarak eğitimi yerleşmediği için bu noktalardan çok fazla atık cam geri dönüşüm Tesislerine ulaşamamaktadır. Bununla birlikte karışık çöpler içerisinden toplanan atık camlar geri dönüşüm tesisine getirildiğinde bir dizi işlemlerden geçirmek durumundadır. Bu işlemleri ilki atık camların ayrıştırılmasıdır. Bu çok önemli bir noktadır ki kaliteli bir ayrıştırma olduğunda hem hammadde elde etmek çok daha kolay olmakta ve geri dönüşüm tesisi daha az enerji harcamakta hem de elde edilen hammaddenin kalitesi artacağı için ciddi bir pazar oluşmaktadır.

Geri dönüşüm tesislerine getirilen atık camların geri dönüşümü işlemlerinden İlki ayrıştırma olmakla birlikte daha sonra ayrıştırılan bu atık camlar görevliler tarafından renk ve doku ayrımına tabi tutulmaktadır. Yapı sektörünün kullandığı cam ürünler farklı özellikler göstermekte otomotiv sektöründe kullanılan ön cam da çok daha farklı kalitelerde üretilmektedir. Bununla birlikte mutfak eşyası olarak kullanılan camlar olabileceği gibi damperli camlar da farklı bir kategori oluşturmaktadır. Tüm bu çeşitlilik iyi bir irdeleme ve ayrıştırma neticesinde parçalama makinelerine gönderilerek devam etmektedir. Parçalama makinelerinde camlar çok küçük oranlarda granül hale getirilmektedir. Bunun ardından yıkama ve temizleme işlemlerinde çeşitli kimyasallar devreye girerek camın üstündeki partikülleri kum ve taş parçaları arındırılarak ortaya doğal saf bir cam ürün çıkmaktadır. Bu işlemin ardından atık camların geri dönüşümü noktasında eritme makineleri devreye girmektedir. Granül haldeki camlar eritme makinelerinde yüksek sıcaklıkta sıvı hale getirilerek istenen forma ulaşılmaktadır.

Atık camların geri dönüşümü sıfırdan cam elde etmekten çok daha ucuz olmaktadır. Çünkü camın ilk defa üretilmesi üretim tesisi adına çok büyük bir enerji gerektiren uygulamadır. Bununla birlikte geri dönüşüm tesislerinden elde edilen atık camlar ve ikincil hammadde olan cam atıklar cam üretim firmaları için çok daha cazip hale gelmektedir. Cam defalarca kere geri dönüşüme girebilen bir materyal olduğundan dolayı günümüzde birçok bardak şişe ve cam ambalaj üretmekte olan firma ikinci hammadde olarak geri dönüşüm tesislerinden elde edilen camları tercih etmektedir. Bu yönüyle hem büyük bir ekonomik girdi oluşturmakta hem de büyük bir istihdam sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ