Geri Dönüşüm Portalı

Cam Hurda Alımı ve Geri Dönüşümü

İnsan sayısının artmasına bağlı olarak dünyanın kaynakları giderek tükenmektedir. Bu sebeple hem bilim insanları hem de mühendisler birtakım çareler aramaktadır. Bu çarelerden en yaygın olanı ve uygulanabilir olanı geri dönüşümdür. Çünkü geri dönüşüm ile birlikte kullanım imkânı kalmamış yani çöp durumuna düşmüş ürünler ikincil hammadde olarak yeniden kullanım imkânı bulmaktadır. Bu da hem dünyanın ekolojik dengesini koruyan bir unsur olmaktadır hem de firmalar için ucuz hammadde anlamına gelmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde neredeyse birçok maddenin geriş dönüşümü yapılabilmektedir. Bunlardan birisi de camdır. Günümüzde birçok unsurda kullanılan cam hurda alımı ile başlayan bu geri dönüşüm ile hem tabiat temizlenmiş olacak hem de camlar geri dönüşüme girerek yeniden kullanım imkânı bulacaktır.

Cam geri dönüşüm işinde çok özel bir yere sahiptir çünkü camın tamamının yani yüzde yüz olarak geri dönüşüm olanağı bulunmaktadır. Evlerden çıkan cam atıklar genellikle geri dönüşüm çöplerine atılır ve oradan geri dönüşüm firmalarına gider. Ancak ülkemizde henüz çok yaygın olmayan çöp ayrıştırma kültürü eksikliği sebebiyle cam atıkların çoğu genel çöplüklerden, cam hurda alımı yapan firmalar tarafından gerçekleştirilir. Burada satın alınan hurda camlar camı geri dönüştüren tesislere satılır ve orada da bir dizi işlemden geçer. Bu işlemlerin ilki camın renklerine göre ayrıştırılmasıdır. Çünkü cam çok farklı renklerde imal edilir ve sağlıklı bir geri dönüşüm için aynı renk olan camlar bir araya getirilmelidir. Daha sonra ise bu cam atıkların temizlenip yıkanması gerekir. Bunun için ise tazyikle su ve su havuzları kullanılır. Ardından ise geri dönüşüm parçalama makineleriyle cam hurdanın küçük parçalara ayrılması aşamasına geçilir. Bu öğütme faslı çok önemlidir ki ne kadar ince öğütülürse geri dönüşümü o kadar kolay olur. Cam bu haliyle de cam imalat firmalarına ikincil hammadde olarak satılabilir. Ancak bazı geri dönüşüm firmalarında cam hurda alımı sonrası bu küçük cam parçaları fırınlanıp eritilerek hammadde haline gelir.

Bu şekilde cam hurda alımı ile birlikte birçok fayda sağlanmış olur ki onlardan birincisi cam üretmek için geri dönüşüm ile çok daha az enerji sarfiyatı yapılmaktadır. Çünkü ilk defa cam üretmek için harcanan enerjiye nazaran geri dönüşümden gelen ikincil hammadde olan camı eritirken çok daha az enerji harcanmaktadır. Cam geri dönüşümünün diğer artı tarafı ise camın çok kullanılan bir malzeme olması sebebiyle geri dönüşüm şeklinde birçok firmaya gelir kapısı olmasıdır. Camın içinde bulunan kireç, soda ve kum tamamen doğal unsurlardır ve bu sebep ile cam da tamamen geri dönüştürülebilen bir yapı olmaktadır. Öyle ki şu an dünya üzerinde kullanılan cam ürünlerin yüzde 30’u geri dönüşüm ile kazandırılmış cam unsurlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gökhan dedi ki:

    Bilgisayar Ekranı Alimi Yapıyor musunuz

BİR YORUM YAZ