Geri Dönüşüm Portalı

Çevre Mühendisi ve Atık Yönetimi

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan çevre mühendisleri çeşitli alanlarda faaliyet göstermekle birlikte asıl vazifesi çevrenin hayatiyetini koruması ve temiz bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasıdır. Bu noktada resmi olarak görev alınabileceği gibi çeşit araştırmalar kapsamında da çevre mühendisleri yaşanan coğrafyadaki tüm çevre unsurlarının denetimine ve incelenmesine katkıda bulunabilmektedir. Çevre mühendisliği çok geniş bir yelpazede hizmet veren ve dünyanın hayatiyeti açısından çok hassas uygulamalara sahip olan bir sahadır. Çünkü çevre mühendislerinin belirleyecek olduğu kıstaslar ve ölçüler dünyanın ömrünü ve tabii olarak da insanların yaşam kalitesini etkileyecektir. Gürültü kirliliğinden suların içilebilir olmasına kadar birçok noktada devreye giren çevre mühendisleri son zamanlarda atık yönetimi noktasında da büyük bir rol oynamaktadır. Çevre mühendisi atık yönetimi yaparak geri dönüşüm tesislerine hem denetlemekle hem de tesisin kurulumundan faaliyetlerine kadar birçok noktada görev almaktadır.

Bilindiği üzere son yıllarda tüm dünyada uygulanmakta olan geri dönüşüm 10 15 yıldır ülkemizde de büyük bir ivme kazanmış ve birçok yerde geri dönüşüm tesisleri açılarak atık işleme yöntemleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu çevrenin korunması ve hammadde kaynaklarının daha uzun süre insana hizmet edebilmesi açısından çok önemli bir uygulamadır. Kâğıt üstünde iyi durmakla birlikte uygulamalarda farklı yöntemler ortaya çıktığı için her zaman istenen netice alınamamakta ve standartlara uygun olarak faaliyet göstermeyen geri dönüşüm Tesisleri gerek kaliteli hammadde konusunda gerekse çevrenin sağlığının ve temizliğinin korunması noktasında yeterli olamamaktadır. Bu noktada çevre mühendisi iyi bir atık yönetimi yaparak hem tesisin kuruluş aşamasında bulunmakta hem de çevre şartlarını göz önüne alarak tesisin atıkları işlemesi noktasında devreye girmektedir.

Geri dönüşüm Tesisleri ihaleler kapsamında belediyecilik sahasında faaliyet göstermekte ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vermiş olduğu yetki devri ile yönetmeliklere bağlı olarak geri dönüşüm faaliyetlerine bulunmaktadırlar. Geri dönüşüm tesislerinin ne şekilde kurulacağı hangi makinelerle donatılacak çevre mühendisinin kontrolü altında olduğunda ortaya daha iyi sonuçlar çıkmaktadır. Özellikle bu konuda devreye giren çevre mühendisi yaşanan coğrafyaya ve bu coğrafyadaki endüstriyel ve sanayi faaliyetlerine hâkim olmak durumundadır. Çünkü her lokasyon kendine has geri dönüşüm tesisine ihtiyaç duymaktadır. Sözgelimi kâğıt fabrikasının bulunduğu bir yerde kâğıt üstüne faaliyet göstermekte olan bir geri dönüşüm tesisi çok da efektif olacaktır. Bununla birlikte yaşanan çevrenin toprak su ve hava yapısı göz önüne alınarak geri dönüşüm Tesisleri nerelere kurulacağı ve büyüklükte olacağı ve hangi alanlarda faaliyet göstereceği iyi bir çevre mühendisi tarafından mutlaka belirlenmelidir. Atık yönetimi diye nitelendirdiğimiz bu noktada çevre mühendisleri belirleyici ve yönlendirici kişilerdir.

Çevre mühendisi atık yönetimi noktasında ilk önce çevrede bulunan atıkların iyi bir tanımlanmasını ve araştırmasını yapmak zorundadır. Yukarıda da belirtildiği gibi her çevrenin kendine has bir atık yapısı bulunmaktadır. Faaliyet gösteren endüstri tesislerinin işlemiş olduğu maddeler veya çevre birimlerinde bulunan ve yaşayan halkın tüketim politikaları ve alışkanlıkları lokasyondaki atık türünü belirleyecek ve bu doğrultuda yapılan bir çalışma ile birlikte çevre mühendisi hangi sahada geri dönüşüm tesisinin faaliyet göstereceğini ortaya koyacaktır. Bununla birlikte atıkların iyi bir ayrıştırmaya tabi tutulması noktasında ve çevre mühendisi sorumludur. Çünkü atıklar geri dönüşüm tesisi bünyesine getirildiğinde kendi içinde birçok sınıfa ayrılmaktadır. Bu nitelikli bir hammadde elde etmek için en önemli aşamadır. Aynı zamanda geri dönüşüm tesisinin yeniden kazanın noktasında harcayacak olduğu enerjiyi de doğrudan etkileyecektir. Kaliteli bir ayrışma yapıldığında hem daha kolay geri dönüşüm sağlanmakta hem de geri dönüşüm tesisi çok daha az enerji ile kaliteli bir Hammaddeye ulaşmaktadır. Bu noktada tamamen alanında tecrübeli ve bilimsel ölçütlerle hareket eden bir çevre mühendisi en önemli unsurdur

Gerek geri dönüşüm Tesislerinde faaliyet göstermekte olan gerekse çeşitli kurum ve kuruluşlarla akademik çevrelerde bulunmakta olan çevre mühendisi toplumun atık yönetimi konusundaki bilinçlenmesine mutlaka katkıda bulunmak zorundadır. Ne kadar bilimsel yaklaşımlar ortaya konulsa da istatistik ve hava raporları hazırlansa da yaşayan ve çevreyi kirleten insanlar bilinçlendirilmediği takdirde geri dönüşüm faaliyetleri de netice vermeyecek ortaya konulan çeşitli uygulamalar da istenen sonuçları doğurmayacaktır. bu bilinçlendirme noktasında çevre mühendisi çeşitli plan ve projeler yaparak gerek belediyeler kapsamında gerekse akademik çevrelerde çeşitli bildiriler sempozyumlar düzenleyebilir ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için endüstri firmalarıyla iyi bir entegrasyon sağlayarak çalışmalarda bulunabilir Ayrıca çevre mühendisi sadece yaşanan çevredeki halkın değil geri dönüşüm faaliyetlerinde bulunan tüm personelin de bilinçlenmesinden ve eğitiminden birinci dereceden sorumludur. Çünkü geri dönüşüm faaliyetleri çok büyük bir hassasiyet gerektiren ve kendi içinde belli kuralları olan uygulamalardır. Zaten kanun ve yönetmeliklerle kapsamı ve yöntemleri belirlenmiş olan bu geri dönüşüm faaliyetleri testisteki personel tarafından yerine getirilmektedir. Bu noktada ise personelin bilinçlilik ve geri dönüşüm faaliyetlerindeki uygulama yeterliliği çok önemlidir. Bunun için çevre mühendisi tesis bünyesinde faaliyet göstermekte olan tüm personelin yöneticiler de buna dâhildir bilinçlendirilmelidir.

Tehlikeli atıklar tıbbi atıklar ve radyoaktif atıklar hem çevre sağlığı için hem de insan sağlığı için büyük tehdittirler. Suyun havanın ve toprağın kirlenmesi genellikle uzun bir zaman alan ve netice itibariyle de bu unsurlara zarar veren istenmeyen bir durumdur. Ancak tehlikeli atıklar dediğimiz hurda ve atık grubu çok kısa sürede hem çevre unsuru olan toprak suyu havayı kirletmekte insan sağlığına büyük olumsuzluklar yaşattırmaktadır. Kanserden çeşitli metabolizma rahatsızlıklarına kadar hormonal problemlerden büyüme sorunlarına kadar çok geniş bir yelpazede rahatsızlıklar ortaya çıkartabilir. Tehlikeli atıklar büyük bir hassasiyetle ele alınmalı ve kanunun belirtmiş olduğu yönetmelikler çerçevesinde kurulan geri dönüşüm tesislerinde bertaraf edilmelidir. Bu noktada çevre mühendisi geri dönüşüm tesisine gelen atıkları iyi bir denetlemeye tabi tutmalı karışık olarak gelen atıklar içinde bulunan tehlikeli unsurları ayrıştırma yöntemi ile bertaraf ve uzaklaştırma yöntemlerine tabi tutulmalıdır. Bütün atıkların Geri dönüşümden önce mutlaka bertaraf edilmesi gerekmektedir. Özellikle elektronik atık grupları ve tıbbi atıklar hassasiyetle ele alınması gereken atıklardır. Bunların Özel Taşıma kapları ile Tesislere getirilmesi ve iyi bir ayrışmadan sonra başka bertaraf işlemleri yapan geri dönüşüm tesislerine ve firmalara gönderilmesi gerekmektedir. Bertaraf dediğimiz işlemin nitelikli bir şekilde yerine getirilebilmesi için attığın iyi denetlenmesi gerekmektedir ki bu noktada çevre mühendisi devreye girmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ