Geri Dönüşüm Portalı

Çevre Mühendisinin Topluma Etkisi

Çevre Mühendisinin Topluma Etkisi

Çevre mühendisliği konusunda bilgilerin verilmesinden önce mühendisliğin ne olduğu, çevre mühendisliğinin ne olduğu ve çevre mühendisliği konusunda halk arasındaki yanlış algı üzerinde durulması gerekmektedir. Mühendislik en genel tanımı ile bilimsel temeller üzerinden hareketle, topluma yararı olacak bir yapının, bir eşyanın veya bir sistemin planlanmasını, tasarımının yapılmasını ve inşasının veya işletmesinin yapılması olarak ifade edilmektedir. Bu kapsamda çevre mühendisinin topluma etkisi konusunda en önemli konunun bilimsel bir temel üzerinde hareket edilerek ve topluma yararlı işlerin yapılması olduğu görülmektedir. Ancak çevre mühendisliğinin tanımının yapılmasında bazı farklı durumlar bulunmaktadır. Diğer mühendislik dallarında ilgi alanı ve kullanılacak materyaller gayet açıkken çevre mühendisliğinde durum biraz farklı olmaktadır.

Çevre mühendisliğinin tanımı ise genel bir ifade ile doğal kaynakların (hava, su, toprak vb.) en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak ve bu kaynakların kirlenmesi ve kullanılamaz hale gelmesi konusunda kontrolü sağlamak ve sürdürülebilir bir kalkınmanın yapılmasını sağlamaktır. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere çevre mühendisleri uğraştıkları konunun çevreye olan etkileri kontrol etmek ve bunların çevreye olumsuz bir etkisinin olmamasını sağlamak ve mevcut olanlar için çözümler üretmektedir. Bu sebeple çevre mühendisinin topluma etkisi konusunda oldukça önemli bir etkisi olacağı anlaşılabilmektedir. Çevre mühendisliğinin daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle yanlış anlaşılmalara da değinmek gerekmektedir.

Özellikle çevrecilik ile çevre mühendisliği karıştırılan kavramlar olmaktadır. Bu sebeple de çevre mühendislerinin etkileri tam anlaşılamamaktadır. Öncelikle değinilmesi gereken çevrecilik ise herhangi bir kişinin doğaya ve çevreye saygı duyması ve kirletilmesi ile olumsuz etkilenmesine tepki göstermesi olarak ifade edilmektedir. Bireysel anlamda dikkatli olmak ve diğer insanları uyarmak çevrecilik olarak ifade edilmektedir. Ancak çevre mühendisleri doğa konusundaki olumsuzlukların önlenmesi konusunda ortaya bir sistem, işleyiş ve somut materyaller koyması gereken kişiler olmaktadır. Çevre mühendisleri sadece olumsuzluğu tespit etmez, bunun giderilmesi konusunda proje geliştirir ve bunu hayata geçirir. Bu sebeple çevre mühendisinin topluma etkisi konusunda çok daha büyük ve tahmin edilenin üzerinde bir etki yarattığı anlaşılabilmektedir. Birçok farklı sektörde çevre mühendisi olabilmekte ve görev yapabilmektedir.

Çevre mühendisliğinin tanımının ve yanlış anlaşılmasının açıklamasının yapılması ardından çevre mühendisliğinin çalışma alanlarını incelemek gerekmektedir. Ancak bu şekilde topluma ve iş yerine sağladığı faydalar anlaşılabilmektedir. Çevre mühendisliği özellikle su kaynaklarının korunması, iletilmesi ve arıtma sistemlerinin kurulması ile temin edilmesi konusunda ilgilidirler. Ayrıca içme suları, yağmur suları ve şebeke sularının sistemlerinin projelerini yöneterek temiz su kaynaklarının korunması ve arttırılması konusunda çalışmalar yürütmektedirler. çevre mühendisinin topluma etkisi konusunda atık suların arıtılması konusunda sistemlerin geliştirilmesi ve projelerin oluşturularak hayata geçirilmesi ile ilgilidirler. Atık suların alıcı olan alanlara yeniden kazandırılması ve bu konuda oluşabilecek risklerin önceden hesaplanması ölçümlerinin yapılması ile ilgilenmektedirler.

Ayrıca sanayi kuruluşları ve firmaları için çevre etki değerlendirmesi raporunu hazırlamakta ve çevrenin bu konuda etkilenmemesini sağlamaktadırlar. Çevre mühendisleri çevreye olan etkiler konusunda risk analizleri yapabilmekte ve bunların değerlendirmelerini yaparak riskin giderilmesi konusunda tam olarak tespit edilmesini sağlayabilmektedirler. Bu durumda kirlenmelerin çok önceden önlenebilmesi konusunda çevre mühendisinin topluma etkisi açısından büyük bir başarısı olmaktadır. Ayrıca katı atıkların toplanması, ayrıştırılması, geri dönüşüme gönderilmesi ve geri dönüşümden yeniden kazandırılmasının yapılması gibi işlemlerin plan ve projeleri ile işleyişlerini sağlamaktadırlar. Bu işlemin yapılmasında tehlikeli olan atıkların özenle toplanması ve bunların imha edilerek yeniden doğaya karışmasının önlenmesini de sağlamaktadırlar.

Çevre mühendisliği hava kirliğinin ölçülmesi, risklerin belirlenmesi ve kirlenmenin ortadan kaldırılması için çözümlerin sunulması konularında alışmaktadırlar. Genel olarak çevre yönetimini sağlamakta ve planlamasının yapılmasını yönetmektedirler. Ayrıca toprak atındaki kaynakların ve yer altı su kaynaklarının korunması konusunda da çalışmalar sağlanmaktadır. Görüldüğü gibi çevre mühendisliği oldukça kapsamlı ve çevre mühendisinin topluma etkisi konusunda oldukça yüksek bir etkisi olan Mühendislik dalı olmaktadır. Genel bir kanı ile park ve bahçe yapımı zannedilen bu mühendislik dalı gelecek konusunda oldukça önemli karar veren ve bu konuda çalışmalar yaparak çevrenin korunması için projeler geliştiren bir mühendislik dalı olmaktadır. Bu sebeple de dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça önemli bir yere gelmekte ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ