Geri Dönüşüm Portalı

Çevre Mühendisleri Sayesinde Yaşanılır Ortam Sağlanması

İnsanlar belirli bir çevre şartları altında sorunsuz bir şekilde yaşayabilmektedirler. Bunlar içerisinde havanın belireli bir oran da temiz olması ve solunabilir olması, suların temiz olması ve içilebilir olması ile toprağın tarıma elverişli olması ve yeteri kadar ekilebilir toprağın bulunması gerekmektedir. Bunların sağlanması konusunda günümüzde çevre mühendisleri mesai harcamaktadır. Bu sebeple de çevre mühendisleri sayesinde yaşanılır ortam sağlanması çok daha mümkün olabilmektedir. Şehirleşmenin ve sanayilerin havayı, suyu ve toprağı kirleterek yaşanması zor olan bir çevre oluşturmasına çevre mühendisliği ile engel olmakta ve bu mühendislik dalı ile bu gibi durumlar için etkili çözümler üretmekteyiz.

Gelecekte insanların daha uygun bir çevrede yaşamasının sağlanması ve kirlenmenin durdurulabilmesi için çevre mühendisliği oldukça önemlidir. Bu mühendislik dalı doğanın korunması ve ile doğal kaynakların daha verimli kullanılması konusunda plan, proje ve sistem geliştirmektedir. Bunların uygulanması ile çevre mühendisleri sayesinde yaşanılır ortam ortaya çıkartılabilmektedir. Özellikle atık suların arıtılması ile yeniden kullanıma uygun hale getirilmesi, şehirlerdeki farklı sus sistemlerinin sorunsuz olarak planlanması ve oluşturulması ile sanayi alanlarında ve şehir içerisinde hava kirliğinin ölçülmesi ve riskin belirlenerek önceden önüne geçilecek projelerin oluşturulması işlemlerini yürütmektedirler. Ayrıca katı atıkların toplanarak ayrıştırılması ve geri dönüşüme uygun olanların başarılı bir şekilde geri dönüşüme gönderilmesi ve yeniden kullanıma kazandırılması işlemlerini yapmaktadırlar.

Tüm bu işlemlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi ve başarılı bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Bu konuda bir mühendislik dalı olarak bilimsel bir çerçeve içerisinde gerekli planlamanın yapılması, projelerin ve sistemlerin oluşturulması ile somut olarak bir çözüm ortaya konması ve bunun uygulanarak sonuç alınması önemli bir etki yaratmaktadır. çevre mühendisleri sayesinde yaşanılır ortam konusundaki en önemli etkende çevre kirliliği konusunda bir çözümün bulunarak somut olarak uygulanması olmaktadır. Denizlerin ve yer altı sularının kirlenmesinin önüne geçilmesi konusunda atık suların arıtılması somut bir şekilde çevre koruması konusunda başarı kazanılmış bir durumdur. Ayrıca katı atıklarında geri dönüşüm için ayrıştırılması ve geri dönüşüme gönderilmesi çevre konusunda oldukça başarılı bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genel olarak çevre mühendisliği çevrenin ileriki nesillere çok daha yaşamaya uygun bir şekilde devredilmesi konusunda etkili bir şekilde çalışmalar yapan ve çözümler üreterek bunları uygulayan bir mühendislik dalı denebilmektedir. Bu mühendislik dalı sayesinde üretim yapmakta olan sanayilerde çevreye etki konusunda bir rapor alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu raporun hazırlanması çevre mühendislerinin yetkisi altındadır. Bilimsel veriler ile üretim yapan iş yerinin çevreye olan etkili ölçülmektedir. Yasalarda belirtilmiş olan sınırlar dışında olması durumunda cezaların uygulanması, üretime ara verilmesi ve çevreye etki etmeyecek bir sisteme geçilmesi gibi yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bunlar çevre mühendisleri sayesinde yaşanılır ortam konusunda elle tutulur en başarılı veriler olmaktadır.

Çevre Mühendisliği İnşaat Mühendisliği bünyesinde bulunana Sağlık Mühendisliğinin bir kolu olarak bu mühendislik dalından ayrılarak oluştur. Sağlık konusunda çevre mühendisliğinde toplum sağlığı ön plandadır. Halkın yaşanabilir ve çevrede sorunsuz ve sağlıklı olarak yaşamasının sağlanması için çevre mühendisliği çalışmalarını sürdürmektedir. Çevrenin korunmasının en büyük sebebi insanın korunmasıdır. İnsanlar kirlenen ve bozulan çevrede sağlıklı ve sorunsuz yaşayamazlar. Bu sebeple de çevrenin insanlarının yaşayabileceği düzeyde olması gerekmektedir. çevre mühendisleri sayesinde yaşanılır ortam konusundaki çalışmalarda bu açıdan yürütülmekte ve başarılı bir şekilde sonuçlar alınabilmektedir. Ülkemizde de gelişmekte olan bu mühendislik dalı yasalar ile korunmakta ve bir zorunluluk olarak çevrenin korunması için mühendislere iş yükü oluşturulmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ