Geri Dönüşüm Portalı

Elektronik Geri Dönüşüm İstanbul Şehrinde Nasıl Hizmet Vermektedir?

Çevreye zarar veren unsurlar ile mücadele etmek çok kolay değildir. Bunun ilk şartı olan eğitim her bireye kazandırılsa da zaman içinde meydana gelen çöp ve atık oranı sadece bireylerin dikkati ile dengede tutulacak seviyede kalmamaktadır. Bunun önüne geçebilmek için ise profesyoneller tarafından bir atık yönetimi gerçekleştirilmelidir. Bu yönetim sisteminde birçok unsur devreye girmektedir ve geri dönüşüm firmaları da belki de en önemli öğe olarak günümüzde bu konuda çok faydalı bir hizmet vermektedir. Bu açıdan bakıldığında Elektronik geri dönüşüm İstanbul şehrinde verilen ve çok önemli olan geri dönüşüm hizmetlerinden birisidir. Plastik, gıda, kâğıt gibi çöp unsurlarının yanı sıra elektronik unsuru da yeni bir çöp türü olarak karşımıza çıkmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir.

Evlerde, iş yerlerinde, sokakta, kişisel hayatımızda, hatta dağ başlarında bile artık elektronik eşyaya rastlanmaktadır ve her geçen gün çok farklı türde elektronik eşyalar hayatımıza girmektedir. Evlerde kullanılan beyaz eşyalar; kişisel ürünler grubunda yer alan cep telefonları, kulaklıklar; yollarda ve binalarda kullanılan aydınlatma ve soğutma sistemleri; araçlarda kullanılan her türlü elektronik unsur zaman içinde eskimekte veya bozulmaktadır. Bir ürünün elektronik atık yani e atık olabilmesi için ya miadını doldurması yani demode olması ya da arızalanması ve tamir edilemeyecek bir hal alması gerekmektedir. Bu gibi hallerde mutlaka Elektronik geri dönüşüm İstanbul tesislerinden birisine başvurmak gerekir ki bu tesislerin kuruluş amacı da budur zaten.

Elektronik geri dönüşüm İstanbul şehrinde veya Türkiye’nin başka bir yerinde mutlaka kanunlar ile belirlenen sınırlar içinde kurulmalı ve yine bu sınırlar içinde faaliyet göstermelidir. Çünkü atık toplamak ve o atıkları yönetmek büyük bir ciddiyet ve hassasiyet gerektirir. Yapılacak hataların önüne geçmek için ise 2015 yılında çıkartılan bir atık yönetmeliği ile bir takım tedbirler alınmıştır. Bu tedbirler çerçevesinde geri dönüşüm firmaları elektronik atıkları toplatmakta ve daha sonra ise gerekli işlemler neticesinde yeniden kullanıma hazır hale getirmektedir.

Bunun için yapılması gereken ilk iş alınan yetki belgesi ile bir elektronik geri dönüşüm firması kurmak ve daha sonra iyi bir ekip oluşturup elektronik atıkları her yerden firmaya getirmektir. Firma bünyesinde toplanan bu atıklar birkaç şekilde elde edilir ki bunlardan birisi eskimiş ve kullanıcısı tarafından çöp olarak atılmış olan elektronik atıkları toplayıcılar tarafından elde etmektir. Diğer yöntem ise beyaz eşya servislerinde veya elektronik üretim tesislerinde toplanan ve çalışmaz durumdaki atıkları elde etmektir. Birçok geri dönüşüm firması bunun için beyaz eşya firmaları ile ya da elektronik üretim firmaları ile çeşitli sözleşmeler yaparak üretim bandında meydana gelen arızalar neticesi hatalı üretilen veya seri hatalar ile satışa sunulamayacak olan ürünleri uygun fiyatlara alırlar. Alınan bu ürünler Elektronik geri dönüşüm İstanbul tesislerinde ayrıştırmaya tabi tutulmaktadır.

Tesis bünyesinde yapılan ilk işlem elektronik aletleri türlerine göre gruplandırmak ve bu ürünlerdeki zararlı olan materyalleri ayrıştırmaktır. Çünkü elektronik aletler yapısı gereği birçok zararlı madde içerebilir. Bu maddeler alet çalışırken dikkat çekmez ancak ayrıştırma ve parçalama aşamasında çok büyük bir önem taşır ve mutlaka mühendisler tarafından takip edilmesi gereken hassas işlemlerdir. Bununla birlikte bu uygulamanın ardından elde kalan atıklar da gruplandırılmalıdır ki plastik, metal, cam gibi unsurlar elektronik atıklarda sıkça karşımıza çıkar. Bunların doğru ayrışmasından sonra personel tarafında makineler aracılığıyla atığın türüne göre parçalama veya eritme işlemi uygulanır. Bazı atıklar hem parçalanır hem de eritilir. Bazı durumlarda ise atıklar sadece parçalı olarak da kullanıma uygun hale gelmektedir. Elektronik geri dönüşüm İstanbul kentinde bu konularda çok fazla materyal ile karşılaşmakta ve elde edilen yeniden kullanım unsurları bazen direkt yeni bir hammadde olarak bazen de ikincil dereceden hammadde olarak satılmaktadır. Kablo gibi unsurlar ise bazen zati değerleri oldukları için direkt olarak tüketici ve aracı elektronik firmalarına satılarak gelir elde edilmektedir. Elektronik geri dönüşüm İstanbul için çok önemli bir çevre ve sağlık hizmetini yerine getirirken geri dönüşüm firması için de çok iyi bir gelir kapısı olmakta ve birçok kişiye iş imkânı vermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ