Geri Dönüşüm Portalı

Geri Dönüşüm Kâğıt Fiyatları Endüstri İçin Umut Veriyor

Teknoloji her ne kadar gelişmiş olsa da hala matbaalar çalışmakta ve kâğıt unsuru bir hammadde olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte kâğıt paket ve ambalaj sektörü için de çok önemli bir hammaddedir. Bu hammaddenin kaynağı ise yemyeşil ağaçlardır. Ağaçlardan elde edilen kâğıt ise kulanım sonrası genellikle çöpe atılmakta ve çevreyi kirletmektedir. Hâlbuki günümüzde birçok yerde kullanılan kâğıt atık kutuları çok büyük bir iş görmektedir. Bu kutular vasıtasıyla çok ciddi anlamda kâğıt yeniden kullanım için geri dönüşüm tesislerine gönderilmektedir. Ayrıca atık toplama firmaları da çöplerden atılmış olan kâğıtları toplayıp geri dönüşüm firmalarına göndermektedir. Bu tesislerde işlenen atık kâğıtlar yeniden endüstri tarafından talep edilmektedir. Geri dönüşüm kâğıt fiyatları da bu atık kâğıtların yeniden ikincil bir hammadde olarak değer kazanmasına vesile olmaktadır.

Kâğıtlar toplandıktan sonra tesis bünyesine getirilir ve burada iyi bir ayrıştırmaya tabi tutulur. Çünkü kâğıtlar da kendi içlerinde birçok türe ayrılmıştır. Bu atık olan kâğıtlar kıyma makinelerinde çok keskin bıçaklar tarafından küçük parçalara ayrılır. Bu işlemin ardından ise küçültülen kâğıt parçaları ısıtılır ve yumuşatılır. Bu işlemle birlikte atık olan kağıtlar pres makinesi marifetiyle baskı altında düzeltilir ve sıkılaştırılır. Bu aşamayı kâğıtların kurutulması aşaması alır. Daha sonra ise hurda olan kâğıtların liflerin ayrılması aşamasına geçilir. Bunun için yüksek oranda bir sıcaklık gerekir. Bu çok önemli bir aşamadır zira kâğıtta bulunan baskı artıkları, mürekkepler ve tutkallar bu aşama ile temizlenir ve saf olarak kâğıt kalır. Bu aşamada kâğıt üstündeki fiberler işlemeye alınır ki geri dönüşüm kâğıt fiyatları bu işlemlerin kalitesine göre şekillenir.

Tüm bu işlemler için son derece kaliteli kâğıt işleme makineleri kullanılır. Tüm bu işlemler neticesinde elde edilen kâğıt hamuru içinde barındırdığı diğer katı atıklardan arındırılmak üzere büyüklüğü ayarlanmış bir elekten geçirilir. Kâğıt atıklar içinde bulunan cam ve kum gibi küçük parçacıklar elek ile birlikte tutulur ve kâğıt hamurunun içinde kalmasına müsaade edilmez. Bu şekilde elde edilen kâğıt hamuru lifleri ile geri dönüşüm kâğıt fiyatları belirlenir ve endüstri firmaları tarafından ikincil hammadde olarak satın alınarak tekrar ticari anlamda değer kazanır.

Bu şekilde atık kâğıtlar işlenerek yeniden üretim ve hammadde değeri kazanır. Bu şekilde yeniden üretim aşamasında ortaya çıkacak olan sera gazı ortadan kalkmış olur ki bu da çevrenin korunması ve zararlı maddelerden arınmasıdır. Hurda olan kâğıtlar yeniden kullanım özelliği kazanarak ağaçlar ve ormanlar korunmuş olur. Bununla birlikte kâğıdın üretiminde devreye giren su unsuru da israf edilmemiş olur. Tüm bu avantajlarıyla birlikte geri dönüşüm kâğıt fiyatları da sektör için çok önemli durumdadır ve ekonomik olarak büyük bir kıymeti vardır.

Günümüzde birçok firma reklamları için kâğıt unsurundan üretilen reklam afişlerini kullanmaktadır. Ayrıca birçok firma kâğıdı hem bir ambalaj hem de bir sargı malzemesi olarak tercih etmektedir. Özellikle ambalaj konusunda naylona nazaran çok daha sağlıklı olan kâğıt, giderek çok daha fazla firma tarafından talep edilmektedir. Bu gibi noktalarda ise sıfırdan üretilen bir kâğıt ile ikincil hammadde olarak elde edilen ve geri dönüşüm tesislerinde yeniden değer kazanan kâğıt hammaddesi arasında hiçbir fark yoktur. Hatta geri dönüşüm kâğıt fiyatları göz önüne alındığında bu şekilde ikincil hammadde olarak geri dönüşüm tesislerinde elde edilen kâğıt hammaddesinin çok daha cazip olacağı ortadadır ki firmalar da bunun farkındadır.

Bunlara ek olarak geri dönüşüme giren her hammadde mutlaka belli oranda hem tabiatı korumaktadır hem de belli oranda ekonomik anlamda ülkeye bir takım değerler katmaktadırlar. Bu ürünler içinde kâğıt ise çok farklı bir yerde durmaktadır. Çünkü diğer geri dönüşüm yapılan hammaddelerin birçoğunun ana maddesi işlem görmüş ürünlerdir. Ancak kâğıdın ana maddesi ise yüzde yüz doğal olan ve tabiatın en önemli unsurlarından birisi olan ağaçtır. Yani kâğıt ürünlerinin artması ağaç sayısının azalması demek olacaktır ki bu noktada en doğal ve çevreci çözüm kâğıdın geri dönüşüme girmesidir ki geri dönüşüm kâğıt fiyatları birçok kâğıt mamulleri üreten firmayı cezbetmeye yetmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ