Geri Dönüşüm Portalı

Geri Dönüşüm Tesislerinde Çevre Mühendisi Faktörü

Çok uzun zamandır tüm dünyada çevreci yaklaşımlar neticesinde geri dönüşüm faaliyetleri yapılmaktadır. 1970’li yılların sonuna gelindiğinde dünya kendi hammadde kaynakların tüketmeye artan insan nüfusuna yeterli hale gelmediği için bir takım sıkıntılar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunun neticesinde yapılan mühendislik ve çalışmaları ile birlikte ortaya geri dönüşüm dediğimiz atıkların hurdaların ve çöplerin yeniden kazanım sağlanabileceği uygulamalar bütünü çıkmıştır. geri dönüşüm faaliyetleri çok farklı materyaller üstünden yapıldığından dolayı tamamen profesyonelce gerçekleştirmesi gereken bir dizi işlemlerden oluşan kompleks bir uygulamadır. Bu noktada çevre mühendisi faktörü devreye girmektedir bir geri dönüşüm tesisi için çevre mühendisi büyük bir önem arz etmektedir.

Tesis bünyesine getirilmekte olan atıkların ve hurdaların atığın türüne ve materyaline göre kaliteli ve doğru bir şekilde ayrıştırılması gerekmektedir. Bu hem yeniden kazanım noktasındaki hammaddenin kalitesi adına büyük bir önem taşımakta hem de atıktan geriye kalacak olup bertaraf edilecek olan maddelerin miktarı ile alakalı olarak geri dönüşüm firmasına kolaylık sağlaması açısından dikkat edilmesi gereken bir sahadır. Bu noktada ise işini bilen bir çevre mühendisi devreye girmektedir. Eğitimleri itibariyle çevre mühendisleri havayı suyu toprağı ve diğer tüm materyalleri çok iyi bilmek zorundadırlar. Çünkü toprağı havayı ve suyu kirleten insanların imal ettiği fabrikasyon ürünlerin hepsinin çok farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu noktada mutlaka bir çevre mühendisi istihdam etmek zorunda olan geri dönüşüm Tesisleri Mühendislik bilgisi ve tecrübesi neticesinde çok daha kaliteli ve doğru geri dönüşüm faaliyetinde bulunabilmektedir.

Çevre mühendisliği yaşadığımız çevre adına çok önemli faaliyetlerde bulunan bilimsel bir alandır. Özellikle hava su ve toprak unsurlarının temiz ve hijyenik alabilmesi için tamamen bilimsel metotlarla bir yaklaşım geliştirilmesi gerekmektedir. Bu noktada ise çevre mühendisi devreye girmekte ve çok iyi bildikleri bu üç unsur ile alakalı her türlü soru ve problemin önüne geçebilmek adına çözüm önerileri ortaya koymaktadırlar. İyi bir çevre mühendisi yaşadığı coğrafyayı ve o coğrafyadaki ticari endüstriyel ve sanayi faaliyetleri de iyi bilmek durumundadır. Bunun neticesinde toprağı ve suyu kirletmeyen havaya karışmayan çeşitli endüstri faaliyetlerinin meydana gelmesi noktasında çeşitli çözüm önerileri de sunabilecektir. Geri dönüşüm faaliyetleri içerisinde yer alan çevre mühendisi de aynı şekilde çeşitli periyotlar halinde geri dönüşüm tesislerini denetlemekle ve çevreyi kirletme adına ortaya çıkabilecek olan her türlü sorunun önüne geçmektedirler. Ayrıca kuruluşu itibariyle geri dönüşüm Tesisleri çevreyi kirletmemesi için toplanan atık ve hurdaların yeniden kazandırılması noktasında faaliyet vermektedir. Fakat bu doğru bir şekilde yapılmadığında hem kaliteli hammadde elde edilemeyecek hem de atıklar yeterli miktarda geri dönüştürülemediği için çevrenin temiz tutulması konusunda çok başarılı olunamayacaktır.

Ayrıca çevre mühendisin çalışmış olduğu geri dönüşüm tesisi her türlü işleyişinden ve koordinasyonundan da sorumludur. Çevre mühendisi özellikle geri dönüşüm tesisi ile belediye arasındaki sözleşmenin takibi konusunda çok büyük bir önem arz etmektedir. Çevre mühendisi Yapılan bu sözleşmenin geri dönüşüm tesisi tarafından iyi takip edilmesi noktasında kilit isim olmaktadır. Çünkü bu sözleşmeler gereği geri dönüşüm Tesisleri çeşitli faaliyetlerde bulunmakta atık ve hurdaları işleyerek yeniden kazanım olanağı sunmaktadır. Tesis için bir nevi denetleme unsuru olan çevre mühendisi tesis içerisindeki bütün işleyişi çok iyi takip etmek durumundadır. Bunun için tesise gelecek olan tüm materyallerin yapısını ayrıştırma şartlarını ve yeniden pazarlamaya girebilecek olduğu yönleri iyi bilmeli ve bu sahada gerekli çalışmaları yapmış olmalıdır. Çevre mühendisi günlük haftalık ve aylık olarak tesis bünyesinde çeşitli bildirimlerde bulunmak ve raporlar hazırlamak zorundadır. Bu uygulama geri dönüşüm tesisi denetlenmesi ve otokontrolü açısından da büyük bir önem taşımaktadır.

Çevre mühendisi geri dönüşüm tesisine meydana gelen tüm atık yönetim işlerini iyi bir şekilde koordine ederek bunları düzenli aralıklarla planlamalı ve raporlandırmalıdır. Bu raporlar tesis denetimlerinde yetkililer tarafından değerlendirmeye tabi tutularak tesisin faaliyetleri gözden geçirilmesi noktasında devreye girecektir. Aynı zamanda tesisin kendi iç dinamiklerini nasıl kullanıldığı hakkında da iyi bir fikir verecek olan bu raporlar iyi etüt edildiğinde tesisin faaliyet gösterdiği lokasyondaki çevrenin durumu hakkında da birtakım fikirler elde edilebilmektedir. Sözgelimi tesise gelmekte olan atık ürünlerinin dağılımı çevredeki faaliyet göstermekte olan Endüstri ve sanayi kuruluşlarının yapısı hakkında fikirler verebilir. Aynı şekilde tesis bünyesine getirilmekte olan tüm atıkların hangi şekillerde elde edildiği de tesisin faaliyet göstermekte olduğu şehir ve belediyedeki yaşayan kişilerin sosyoekonomik ve kültürel durumları hakkında da birtakım fikirler ortaya çıkartabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ