Geri Dönüşüm Portalı

Geri Dönüşüm Tesislerine Çevre Mühendisinin Görevleri

Bilindiği üzere geri dönüşüm Tesisleri tüm dünyada faaliyet göstermekte olan ve çevreci yaklaşımları neticesinde ortaya çıkmış atık ürünlerin yeniden kazanımı noktasında faaliyet gösteren birimleridir. Çok farklı konseptlerde hizmet vermekte olan geri dönüşüm tesisleri özel müteşebbisler tarafından işletilmekte olan ve devletin belirlediği kanunlar çerçevesinde ve yönetmeliklere uygun olarak faaliyet göstermek zorundadırlar. Geri dönüşüm tesislerine ortaya çıkış sebebi su hava toprak gibi unsurların atıklar tarafından kirletilmesi ve bunun neticesinde sağlıklı ve güvenilir hammadde kaynaklarının da giderek azalmasıdır. Özellikle endüstrinin gelişme gösterdiği sanayinin her geçen gün yeni bir ürünle ortaya çıktığı ve buna mukabil 2000’li yıllarla birlikte teknoloji sektöründeki baş döndüren gelişmeler neticesinde geçmişe nazaran çok daha fazla atık çevreyi tehdit etmektedir. 1980’li yıllarda başlayan bu yaklaşımlarla birlikte birçok ülkede geri dönüşüm tesisleri kurularak çevreye salınan bu atıkların zararlı etkilerini önüne geçilmeye çalışılmış aynı zamanda büyük bir istihdam sağlanarak hammadde kaynakları yenilenme yoluna gidilmiştir. Bu noktada bütün geri dönüşüm Tesisleri bünyesinde çevre mühendisi barındırmak ve bu mühendislerin raporları ve denetimleri sayesinde daha kaliteli hizmet vermek durumundadır.

Çevre mühendisi ise isminden de anlaşılacağı üzere çevre ait olan bütün argümanlara hâkim olmak zorundadır. O noktada eğitim alan çevre mühendisleri özellikle toprak su hava unsurlarının çok iyi bilmeli ve bu unsurların nasıl etkileneceği noktasında mutlak fikir sahibi olmalıdır. Bununla birlikte her lokasyonun kendine has çevre özellikleri bulunduğundan dolayı da yaşadığı bölgeye hâkim bir yapıda olmalıdır. Aynı zamanda insanlarda çevre bilincinin yerleştirilmesi adına yaşadığı bölgedeki Endüstri ve sanayi faaliyetlerini de çok iyi bilmeli bu tesislerin işleyiş tarzlarıyla çevreye verdikleri zararı da değerlendirilmelidir. Bununla birlikte yaşadığı çevrede meydana gelen çeşitli çevre sorunlarını da gerektiği şekilde raporlandırabilmeli ve ufuk açıcı değerlendirmelerde bulunabilmelidir.

Geri dönüşüm tesislerinde görev yapmakta olan çevre mühendisi belirli periyotlarda çeşitli bildirimler ve raporlar hazırlayarak tesisin otokontrolü ve denetlenmesi adına yol haritası çizmektedir. Özellikle de tesise gelen atıkların kontrolü noktasında çevre mühendisi çok önemli bir görev almaktadır. Tesise ne tür atıkların geldiği, gelen atıkların durumu ve yapısı hakkında çeşitli değerlendirmeler yaparak raporlandırmalıdır. Bununla birlikte tesis içerisinde atıkların ne şekilde geri dönüştürüldüğü hangi işlemlere tabi tutulduğu dahi çevre mühendisinin kontrolünde gelişmesi gereken bir durumdur. Çünkü her tesisin kendine ait bir geri dönüşüm formatı bulunmakta bu formatın dışına çıkıldığında ya kalitesiz hammadde ortaya çıkmakta ya da çevre adına birtakım zararlar meydana gelebilmektedir. Bu noktada aylık değerlendirme tutanağı tesis bünyesinde hizmet veren çevre mühendisi tarafından mutlaka tutulması gereken resmi bir evraktır. Belediyenin de takip etmesi gereken bu evrak içerisinde bir ay içerisinde tesisteki tüm geri dönüşüm faaliyetleri raporlanır olması gerekmektedir. Tesise giren atık ile çıkan ham madde arasındaki ebat ve kilo dengesi önemli bir husustur. Bunu iyi takip etmeli ve belgelerle birlikte tesisteki geri dönüşüm faaliyetlerini resmi olarak belgelendirmelidir.

Çevre mühendisi geri dönüşüm tesislerinde aynı zamanda atık yönetim planını da hazırlayacak olan kişidir. Atık yönetim planı tesisin yol haritası hükmündedir. Tesis içerisindeki atıkların durumu tehlikeli atık barındırıp barındırmadığı, tehlikeli atık varsa bunun ne şekilde bertarafa gönderildiği mutlaka bu raporlarda ayrıntılı bir şekilde açıklanmalıdır. Ayrıca tesis bünyesinde tıbbi atığa yer verilip verilmediği de önemli hususlardan birisidir. Buna ek olarak tesisteki personelin beslenme alışkanlıkları yeme biçimleri ve yemeklerin nereden geldiği de hijyen ile alakalı olduğundan dolayı çevre mühendisinin denetimine girmektedir. Tesiste metal ve Otomotiv sanayinden gelen atıklar işlenirken ortaya çıkan yağların ne yapıldığı, bertaraf için nerelere gönderildiği ile ilgili de nitelikli bir çalışma çevre mühendisi tarafından yapılması gerekmektedir

Çevrenin korunması adına geri dönüşüm tesislerinde istihdam edilen çevre mühendisi tesis bünyesindeki tüm makinelerin işleyişini iyi takip etmek durumundadır. Tesiste hangi makinelerin konuşlandırıldığı, bu makinelerin nasıl işlediği ve doğru atıkların doğru makinelerde işlenip işlemlerini takip etmek durumundadır. Bu hassas bir takip sistemidir zira her attığın kendine has yeniden kazanım yolları vardır. Bununla birlikte bazı atıklarda meydana gelecek olan bertaraf unsurlarının da yine farklı yöntemlerle ve farklı uygulamalarla gönderilmesi gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ