Alan adı / Domain / Web Adresi Nedir?

secretgate

Member
Katılım
9 Eki 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
0
Puanları
6
Alan Adı

Alan adı, İngilizce "Domain" kelimesinin Türkçe'sidir. Domain İngilizce'de muhit, alan, bölge anlamına gelmektedir. Şu an baktığınız internet sayfasının alan adı www.geridonusum.com 'dur. Yani alan adı bir web sayfasının İnternet dünyasındaki adresidir.

IP adresi ', ni bir yerlerden duymuşsunuzdur. Bu adresler telefon numarası gibidirler. Her bilgisayarın kendine ait bir IP adresi vardır. İnternete her bağlanışımızda IP adresimiz değişebilmektedir. Fakat internet sayfası yayını yapan bilgisayarların IP numaraları değişmemelidir. Biz nasıl ki bir telefon numarasını çevirdiğimizde aranacak kişiyi biliyorsak IP numarası çevirdiğimizde de yönleneceğimiz ip numarasını biliyoruzdur. Fakat ip numaraları anlamsız ve uzun olduklarından farklı bir çözüm yolu bulunmuştur.

Sizin yine bir IP numaranız olur. Bu IP numarası için kira ödersiniz. Fakat kendi başına pek bir işe yaramaz. Kullanışlı olmaz. Bunun yerine google.com gibi soyutbilisim.com gibi alan adları alarak bu alan adlarının istediğimiz IP adresine yönlendirilmelerini sağlayabiliriz.

Toparlayacak olursak Alan adı yukarıda bahsettiğimiz IP adresi denilen bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Örneğin geridonusum.com alan adı internet tarayacınızın adres satırına yazdığınızda tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir.

Web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir İnternet servis sağlayıcısına gidilebilir veya web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir.
Alan adları satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir. Alan adları tek seferde en fazla 10 yıllığına kiralanabilmektedir. Alan adı satan yüzlerce site mevcuttur. Fakat com.tr uzantısını sadece ODTÜ tarafından isimsoyisim.com.tr şeklinde veya firmaadı.com.tr şeklinde satılabilmektedir.
 
Üst