Atık Lastik Geri Dönüşüm Tesisi ve Yeniden Kazanım

secretgate

Member
Katılım
9 Eki 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
0
Puanları
6
Araçların dört mevsim rahat seyahat edebilmesi için üretilen yazlık ve kışlık lastiklerin bir ömrü vardır. Bu lastikler her hava koşulunda kullanılan ve neticede bir gün ömrünü tüketen unsurlardır. Yıpranan veya kullanım ömrü tükenen lastikler yenileriyle değiştirilir ve eski lastikler atık durumuna düşer. Bu aşamadan sonrası çok önemlidir zira atık durumdaki lastik tabiat atılırsa çok zararlı bir takım unsurları tabiata bırakmış olursunuz. Yakılması ise çok daha tehlikelidir çünkü içindeki etken maddeler yakılma suretiyle ortaya çıkar ve havaya salınır ki bu durum insan sağlığını da çok ciddi şekilde tehdit eder. Bu gibi durumlarda yapılması gereken şey atık lastik geri dönüşüm tesisi ile irtibata geçmek ve lastikleri yeniden kullanım için tesise sevk etmektir.

Bunu için birçok yöntem vardır ki bunlardan birisi olan otomobil servislerinin veya lastik firmalarının bu lastikleri yapılan anlaşma gereği geri dönüşüm tesisine göndermesidir. Bu yolla tesise ulaşan lastikler çok iyi bir ayrıştırmaya tabi tutulmalıdır. Çünkü lastikler yapı olarak üç unsurdan oluşmuşlardır. Bunlardan birincisi olan ve lastiğini ana malzemesi durumunda bulunan kauçuktur. Kauçuk yapı gereği yumuşaktır ve lastiğe ihtiyaç duyduğu yumuşaklığı ve esnekliği sağlar. Diğer bir unsur ise çelik teldir. Lastiğin daha sağlam durması ve yolda büyük bir yükün altında deforme olmadan kalması için firmalar tarafından kauçuk içine yerleştirilen tel ve metallerdir. Üçüncü ana unsur ise kord bezidir. Tüm bu unsurlar atık lastik geri dönüşüm tesisi tarafından çok iyi bir şekilde ayrıştırmaya tabi tutulmalıdır.

Burada en hassas konumda bulunan unsur çelik teldir. Bu tel bazı durumlarda parçalama sırasında çekilip alınır bazı durumlarda ise mıknatıslar vasıtasıyla kauçuktan ayrıştırılır. Diğer unsur olan kauçuk ise genellikle istenen ebatlarda granül olarak elde edilen ve bu suretle kullanılan yapı unsurudur. Elde edilen bu kauçuk ve metaller ayrı ayrı geri dönüşüme uğrar. Atık lastik geri dönüşüm tesisi bu ayrıştırma işleminden sonra kauçukları küçük şekillerde parçalar. Bunun için kullanılan parçalama makineleri çok kaliteli ürünlerdir ve istenen ebatlarda bir kesme ve parçalama sağlar. Bu yöntem ile elde edilen kauçuk çok farklı sahalarda kullanıma geri dönen bir materyaldir. Özellikle spor tesislerinde kullanılan bu kauçuk unsur tartar pist yapımları için çok ideal bir yapı malzemesidir. Bununla birlikte çocuk parklarında da yumuşak yapısı sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Tüm bunlara ek olarak elde edilen kauçuk farklı ebatlarıyla ve esnek yapısı sebebiyle koşu yollarında da kullanılır. Kaymaz yapısı da bu konuda önemli bir tercih sebebidir. Atık lastik geri dönüşüm tesisi ile birlikte çok fazla zararlı olabilecek araç lastikleri yeniden çok güzel yerlerde kullanım imkânı bulmaktadır.
 
Üst