Böyle Bir Hamsi Daha Önce Görmedim

veyselakbas

Moderator
Yönetici
Hamsi severek tükettiğimiz bir balık türü. 2 sene önce oldukça büyük bir hamsi almıştım ve tadını çok beğenmiştim. Bu gün gördüklerim ise anlatsalar inanmayacağım türden.
Bu pazar da balık almaya Bursa Ziraat Pazarına gittim ve balıklara göz atarken gözlerime inanamadım.

Palamut büyüklüğünde hamsiler vardı ve fiyatı sadece 20TL'ydi. Pazarda ufak hamsiler de vardı ve onlar 30TL'ydi. Tabiki denemek istedim.

Balıkçılar bu hamsiyi Ringo Hamsi olarak tanımlıyordu ve bir çok tezgahta bu hamsi vardı.

Resim sizi yanıltmasın bu tava ocağın yarısını kaplayan anormal büyük bir tava. Balıklardan da anlaşılıyor zaten. Hamsiye benzemeyen bir balık :)

ringohamsi_cokbuyukhamsijpg.jpg

Sonra öğrendim ki, Karadenizde sıcaklıkların mevsim normallerinden yüksek gitmesi nedeniyle, hamsiler kuzeye kaçmış. Son günlerde ise gelen soğuklar ve fırtınalar nedeniyle hamsi Karadeniz kıyılarımıza geri gelmiş. Bu hamsiler Samsun'un Dereköy sahillerinde yakalanmış.

Yakalanan bu hamsiler Anaç hamsiymiş. Bu hamsiler Karadeniz'de kuyularda oluyormuş. Yılde 1-2 defa çıkıyorlarmış ve balıkçılarımız çıktıkları anı denk getirmişler.

Gelen bu hamsinin çok büyük ve yağlı olduğunu söyleyen balıkçılar daha önce böyle bir hamsiyi hiç satmadıklarını belirtiyorlar.

Tadını merak ediyorum yorumlara yazacağım ama umarım bir şeyler ters gitmiyordur. İleriki dönemde bu hamsi türü hakkında bulabildiklerimi de burada paylaşacağım.

Son düzenleme: