Cam Şişe Geri Dönüşüm Fiyatları Dikkat Çekici

secretgate

Member
Katılım
9 Eki 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
0
Puanları
6
Cam yapısı ve sade görünümüyle insanlığa çok uzun süredir hizmet vermektedir. Özellikle saydam ve sağlıklı yapısı sebebiyle mutfak gereçlerinden en çok kullanılan unsur cam olmaktadır. Camın ev ve otomotiv sanayiinden endüstri kurumlarına kadar pek çok sahada kullanım imkânı bulunmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda ortaya çıkan doğal yaşam ve organik hayat anlayışı cama verilen önemi çok fazla oranda artırmıştır. Tüm bu çevreci yaklaşımlar ile birlikte cam özellikle mutfak unsurları için en çok tercih edilen hammadde olmuştur. Camın gıdaların tadını ve kokusunu değiştirmeyen özelliği ile birçok gıda firması ürünlerini cam şişeler ve kavanozlar içinde saklamaya başlamıştır. Bunda plastiğin doğaya ve insanlara zarar vermesi de rol oynamaktadır. Cam şişe geri dönüşüm fiyatlarıda camın kullanım alanını artıran hususlardandır çünkü geri dönüşüme uğrayan cam tüm doğallığıyla ve çok ucuza yeniden endüstri firmaları tarafından satın alınmaktadır.

Cam diğer pek çok madde ve malzeme gibi geri dönüşüm tesisleri tarafından yeniden kazandırılabilen ürünler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise camın çok fazla kullanılması, gıda sektöründe kullanılan camın çöpe atılma oranının yüksek oluşu, camın neredeyse tamamen geri dönüşüm ile yeniden kazanım sağlaması gelmektedir. Cam yüzde yüze yakın şekilde geri dönüştürülebilen bir hammaddedir. Cam şişe geri dönüşüm fiyatları bu açıdan bakıldığında imalatçı firmaların yüzünü güldürmektedir. Çünkü geri dönüşümden gelen cam hammadde ile sıfırdan imal edilen cam hammadde arasında pek fark yoktur ancak geri dönüşüm ile gelen cam unsur çok daha ucuzdur.

Camın yeniden kullanım imkânı bulması için geri dönüşüm tesislerine getirilmesi gerekir. Bunun için ise genellikle toplu çöplükler kullanılır ki burada faaliyet gösteren atık toplama firmaları ve kişiler çöpler arasındaki cam şişe atıklarını toplar ve geri dönüşüm tesisine getirir. Bununla birlikte çöp kutularında bulunan cam şişe kısmı da bu konuda iyi bir çözümdür ancak ülkemizde henüz tam anlamıyla hak ettiği yeri bulamamıştır. Bu aşamadan sonra ise tesis bünyesinde bir araya getirilen cam şişeler ile diğer cam atıkları ayrı ayrı değerlendirilir. Cam sadece şişe formunda atık olarak değerlendirilen bir unsur değildir. Cam evlerin pencerelerde, elektronik eşyaların çeşitli panellerinde, binaların iç ve dış cephelerinde kendine kullanım alanı bulan çok doğal bir unsurdur. Bu yönüyle cam şişe geri dönüşüm fiyatlarıgeri dönüşüm tesislerini cam bulma konusunda teşvik etmektedir. Çünkü cam sürekli olarak kullanım alanı bulabilecek bir ekonomik unsurdur.

Camlar toplandıktan sonra ayrıştırma safhasına geçilir. Cam şişeler ayrılır ve renklerine göre gruplandırılır. Bu da çok önemlidir çünkü gruplandırma yapmadan geri dönüşüm için ayrılan cam şişeler kaliteli bir şekilde geri dönüştürmeye tabi tutulamaz. Cam şişe geri dönüşüm fiyatları bu kalitesiz ayrıştırma işleminden olumsuz olarak etkilenir ki bu sebeple geri dönüşüm firmaları bu konuda çok hassas davranır. Daha sonra ise cam şişeler parçalanmaya gönderilir. Burada da cam şişelerin kaliteli makinelerde çok iyi bir şekilde parçalanması gerekir ki iyi parçalanmayan cam şişeler çok zor geri dönüşüm imkânı kazanır ve bu ad firma tarafından istenmeyen bir durumdur.

İçinde soda, silis ve kum bulunan cam şişeler parçalandıktan sonra yeniden üretim için yüksek dereceli fırınlara girer ki bu aşamada ciddi anlamda elektrik sarfiyatı anlamına gelir. Ancak iyi bir kırma işleminden geçirilen cam şişeler çok kolay bir şekilde yeniden kullanım olanağına erişmektedir. Cam şişe geri dönüşüm fiyatları ortaya çıkan bu ürünün kalitesine göre şekillenmektedir. Yüksek sıcaklıktaki fırınlarda eritilen cam şişe kırıkları ve parçaları, yeniden kullanım imkânı bulabilmek için çeşitli şekillerdeki cam şişe ambalajlarına dökülmektedir. Bir çeşit kalıp olan bu yapılar içinde cam şişe yeniden şekillenmekte ve yeniden kullanım imkânı bulmaktadır. Camın yüzde yüz oranında yeniden kullanıma uygun hale gelmesi ise cam şişe geri dönüşüm fiyatları açısından yüz güldürücüdür. Tamamen kullanım imkânı bulan cam şişeler geri dönüşüm yapılarak çok büyük oranda tasarruf yapılmış olur ki 6 cam şişenin geri dönüşüm tesislerinde yeniden kullanım imkânı kazanması bir çamaşır makinesini tam bir saatlik çalışmasına eş değerdir.
 
Üst