Hosting Nedir ?

secretgate

Member
Katılım
9 Eki 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
0
Puanları
6

Hosting Nedir​

Hosting İngilizce konuk etmek, barındırmak veya ev sahipliği yapmak anlamına gelmektedir. Yani hosting, web sayfalarımızın barındığı bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlara sunucu adı verilmektedir. Bu bilgisayarlar kişisel bilgisayarlarımızdan bazı yönleri ile farklıdırlar. Bu bilgisayarların 7/24 çalışır durumda olması gerekmektedir. Çünkü sayfamıza kimin ne zaman geleceği belirli değildir.

İnternette web sayfalarınızı yayınlayabilmeniz için özel olarak üretilmiş, çok hızlı internet çıkış bağlantısına sahip, binlerce ziyaretçiye aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayar gereklidir. İnternet sayfanıza ait dosyaları saklayan ve ziyaretçilerin erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denmektedir.

Dünyada ve Türkiye'de Web Hosting hizmeti veren binlerce firma bulunmaktadır. Hosting şirketi seçerken maliyetin yanında güvenilir olması en önemli kriterdir. Bunun yanında sunucuların pek çok farklı özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler bütçenize ve ihtiyacınıza göre değişecektir. Hosting fiyatları bunun yanında aşağıdaki özelliklere göre değişmektedir:
  • Hostning Hizmetini veren firma.
  • Sunucu Depolama Alanı
  • İnternet Hızı
  • Sunucu işletim sistemi Linux veya Windows
  • Veri Tabanı Desteği
  • Verilerin yedekleme sıklığı ve saklanma süresi.
  • Admin Paneli
  • SSL Desteği Güvenlik Sertifikası

Bunun yanın genel olarak aşağıdaki şekillerde sunucu satışı olmaktadır.

Shared Hosting - Paylaşımlı Sunucu​

Shared Hosting - Paylaşımlı Sunucu sistemlerde tek bir sunucu üzerinde yüzlerce sitenin bulunabilir. Tüm bu sitelerin donanın ve internet bağlantısı ihtiyaçları tek bir sunucudan karşılanmaktadır. Maliyeti az fakat internet ve sunucu hızı düşük makinelerdir.

Co-Location - Sunucu Bulundurma​

Co-Location - Sunucu Bulundurma hizmetinde sunucu size aittir. Siz sadece internet, güvenli elektrik ve korunma hizmeti alırsınız. Bunun yanında firmadan gerekli sunucu yazılım ve kurulum hizmetini de alabilirsiniz. Sunucunuzun yedeklenmesi, korunması, bakımı tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Reseller / Bayi Satışı​

Reseller / Bayi Satışı bunu paylaşımlı sunucunuzda, sunucu bulundurma hizmeti aldığınız server'da veya kiralık dedike sunucunuzda yapabilirsiniz. Bu işlem sanallaştırma yazılımları sayesinde müşterilerinize sanal sunucular oluşturarak satabilme işlemidir.

Dedicated Hosting / Kiralık Sunucu​

Dedicated Hosting / Kiralık Sunucu bu profesyonel seviye gerçek bir sunucudur. Kurulum, donanım, bakım, lisans ve internet çıkış maliyetleri çok yüksektir. Büyük şirketlerin veya çok yoğun trafiğe sahip web sitelerinin sahip olması beklenir.
 
Üst