Plastikte Geri Dönüşüm Fiyatları

secretgate

Member
Katılım
9 Eki 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
0
Puanları
6
Geri dönüşümde esas olan daha az enerji harcayarak daha fazla hammadde üretmektir. Bu durumun ortaya çıkması da yeni makineler ve ilgili birimlerin kendini geliştirmesiyle ilgilidir. Bunun yanında kaleli geri dönüşüm maddelerinin de toplatılmış olması diğer önemli hususu teşkil eder. Bu doğrultuda geri dönüşüme en çok elverişli ürünlerin başında plastik maddeler gelmektedir. Çünkü plastik maddeler hem kolay işlenebilmektedir hem de üretilecek ürün çeşitliliği fazladır.

Günümüzde birçok ürün plastik maddelerden üretilmektedir. Pet şişeden plastik oyuncaklara, pet bardaklardan plastik ev gereçlerine birçok alanda kullanılmaktadır. Bu doğrultuda çevrede en çok geri dönüştürebilir maddelerden olan plastik maddesi çokça bulunmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak da plastik geri dönüşüm sektörü oldukça gelişmiştir. Oldukça uygun koşullar sunan bu sektör plastik geri dönüşüm fiyatları açısından da belirleyici bir sektördür. Plastik geri dönüşüm fiyatları belirli koşullar göz önünde bulundurularak belirlenir. Toplanılan plastik parçaların içindeki plastik maddesinin oranı ve kalitesi bu fiyatlandırılma da etkilidir.


Atık Plastikler Nasıl Değerlendirilir?

Çöp ya da atık dediğimiz plastik maddeler esasında oldukça değerli bir hammadde özelliğindedir. Çevremizde bu maddeleri toplayarak ve satarak geçimlerini sağlayan insanları görebilmekteyiz. Yeni bir iş sahası oluşturan plastik toplayıcılık sektörü plastik geri dönüşüm için önemli bir sektördür. Zira bu sayede dönüşüm işi yapan firmalar gerekli hammaddeler toparlayabilmektedir. Plastik geri dönüşüm fiyatları konusunda belirleyici faktör bu geri dönüşüm işini yapan tesislerdir.

Plastik maddesinin tabiatta çok uzun süre kalabilmesi çevre kirliliği bakımından da önemli bir sorundur. Geri dönüşüm sektörü bu çevre kirliliğin de önüne geçmektedir. Burada önemli bir husus karşımıza çıkar. O da; plastik geri dönüşümün nasıl yapıldığı sorusudur. Bu işlem ilk olarak plastik atıkların toplanmasıyla başlar. Bu aşamadan sonra geri dönüşüm tesislerine getirilen plastik atıklar türlerine göre ayrıştırılır.

Türlerine göre ayrıştırılan plastik atıklar, kırma makineleri vasıtasıyla kırılarak küçük parçalar haline getirilir. Plastik kırıkları daha sonra belli oranda plastik hammadde karıştırılarak kullanım amacına göre ya birinci sınıf bir plastik üretilir. Ya da çeşitli katkı maddeleri eklenerek eritilir. Bu eritilen 2. Kısım plastik hammaddesi 2. Sınıf plastik hammaddesi olarak sınıflandırılır. Kalitesine göre plastik geri dönüşüm fiyatları çerçevesinde fiyatlanan bu hammaddeler alıcısına hazır hale gelir.

Hurda Plastik Fiyatları

Atık plastik ve plastik çöplerin değerlendirilmesi hususu birçok insanın ilgisini çeken bir husustur. Ancak genelde bunun için bir araştırma yapılması gayretinin içine girilmez. Çoğu zaman da bu atıklara hiç kıymet vermeyiz. Oysa uygun koşullarda toplanan ve değerlendirilen plastik maddeler oldukça karlı bir sektörün hammaddeleridir. Bu sektör plastik geri dönüşüm sektörü olarak adlandırılmaktadır. Plastiğin son zamanlarda üretim dünyasının vazgeçilmez bir hammaddesi olması, petrol fiyatlarının çok fazla artmış olması plastik geri dönüşüm sektörünün büyümesinde etkili olmuştu. Bu kapsamda öne çıkan bir diğer unsur da plastik geri dönüşüm fiyatları hakkında merak edilen sorulardır.

Plastik atıkların fiyatlandırılmasının nasıl olduğu sorusu en çok sorulan soruların başında gelir. Burada basit bir örnekten yola çıkacak olursak; 1 kilo karışık plastik atık 2,1 TL'dir. Hurda plastik tesisleriyle bu maddeler toplayanların arasında aracı olarak da bir faaliyete girişebilir. Hurda plastik dönüşüm maddelerin ticaretini yapabiliriz. Tonaj arttıkça fiyat da artmaktadır.
 

secretgate

Member
Katılım
9 Eki 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
0
Puanları
6
2021 yılı için plastik fiyatları aşağıdaki gibidir:

HURDA PLASTİK ÇEŞİDİKİLO FİYATIAçıklama
Hurda Şeffaf Naylon Fiyatı3.5 TL/KGFiyatlar Değişkendir.
Hurda Polipropilen Moblen Fiyatı3.5 TL/KG
Hurda Pet Şişe Fiyatı2.50 TL/KG
Hurda Karışık Plastik Fiyatı2.50 TL/KG
Hurda Karışık Pileksi Fiyatı1 TL/KG
Hurda ABS Plastik Fiyatı4.50 TL/KG
Polistren Kristal Hurdası Fiyatı5.50 TL/KG
Hurda Pimapen PVC Fiyatı (beyaz)10 TL/KG
Hurda Pimapen PVC Fiyatı (renkli)7 TL/KG
 
Üst