SEO - Arama Motoru Optimizasyonu

secretgate

Member
Katılım
9 Eki 2021
Mesajlar
41
Tepki puanı
0
Puanları
6

SEO - Arama Motoru Optimizasyonu​

İnternet sitelerinize girdiğiniz içerikler siz girer girmez Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorları tarafından algılanmayacaktır. Dünyada milyarlarlarca web sayfası vardır ve kopya siteler sayesinde bu içerik inanılmaz bir hızla artmaktadır. Yani sitenize yazdığınız yazılar aslında çok ender konuşulan konular hakkında olmadıkça arama motorlarının pek de ilgisini çekmeyecektir.

Fakat buna rağmen bir süre sonra arama motorları sitenize gelecek ve sayfalarınızda neler yazdığını kontrol edecek ve hafızasına alacaktır. Fakat bu yine de web sayfanızın arama listelerinde üst sıralarda çıkacağını göstermeyecektir. Hatta bazı durumlarda durum o kadar vahimdir ki web sayfanızı hedeflediğiniz kelimede bulamayabilirsiniz.

Bu nedenle özenle ve bir çok masrafla hazırladığınız web sayfalarına girdiğiniz içeriğin ziyaretçilerin ilgisini çekmesi için bazı ayarların ve işlemlerin yapılması gerekmektedir.

SEO Nedir?​

SEO İngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulmuş kısaltma bir terimdir. Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir.

Bir internet sitesi yaptığımızda bir veya bir kaç hedefimiz vardır. Örneğin halı yıkama kelimesi bizim hedefimiz olabilir veya teleskop kelimesi eğer teleskop satışı yapıyorsak bizim hedef kelimemizdir. Yani İnsanlar Google'a veya Yandex'e teleskop yazfıklarında biz kendi sitemizin en üste çıkmasını isteriz. Böylece ziyaretçiler sayfamıza girecek ve bizim teleskop satışı yaptığımızı görecek ve beğenirlerse alacaklar bizimle iletişime geçeceklerdir. Yani aslında SEO web sitemizin hedef kelimesinin Google, Yandex, Bing, Yahoo, gibi arama motorlarında ilk sayfalara çıkarmak için yapılan bazı ayar ve metodların genel adıdır.

  • SEO'daki başarı müşterilerinizin sitenizi daha fazla ziyaret etmesi demektir.
  • SEO'daki başarı müşterilerinizin sizi daha iyi tanıması demektir.
  • SEO'daki başarı daha fazla satış demektir.
İnternet sitenize ziyaretçi çekmeniz için genellikle Google'a Facebook'a veya sektörde portal niteliğindeki diğer sitelere yüksek reklam paraları ödersiniz. SEO ile ziyaretçi çekmek ise tamamen ücretsizdir.

Organik Ziyaretçi​

Arama motorlarından arama yoluyla sitenize gelen ziyaretçilerie Organik Ziyaretçi denmektedir. Bu ziyaretçiler para harcanmadan sitenize gelmiştir. Bu ziyaretçiler arttıkça ve sayfanızda durdukça sayfanızın değeri artacak zaman geçtikçe daha üst sıralara çıkacaksınız.

Elektrikli araba üreticisi gibi çok ender bir sektörde çalışıyorsanız ve rakipleriniz çok az ise SEO sizin için çok kolaydır. Çünkü internette bu işi yapan kişi çok azdır ve bu konu hakkında satış yazısı da çok azdır. Bu nedenle yazdığınız her şey arama motorlarında üst sırada yayınlanacaktır. Fakat günümüzde sektörlerin %99'u tekel durumda değildir. Yani halı yıkama firması iseniz halı yıkama konusunda binlerce web sayfası olacaktır ve siz bu binler arasından sadece biri olacaksınız. İşte bu gibi durumlarda SEO çok önemli olmakla birlikte çok fazla emek ve biraz zaman istemektedir. Bu emek aynı zamanda para da demektir. Yani zor bir sektörünüzv ar ve rakibiniz çok fazla ise SEO konusuna oldukça fazla eğilmeniz gerekmektedir.

SEO'nun pek çok yöntemi vardır. Bazı yöntemler yasa dışıdır ve etik değildir. Bu yöntemler sizi kısa süre başarı sağlayabilir fakat zamanla geri dönüşü çok daha zararlı olacaktır. Bu nedenle SEO danışmanlığı aldığınızda işlemlerin etik olup olmayacağını lütfen araştırın. Kısa vadede kazandılarınız uzun vadede sizden çok şey götürecektir.

SEO zaman ve emek gerektiren disiplin ve planlı bir çalışma gerektirir. SEO farklı sitelerden reklam almayı da gerekecektir. Bu durum SEO için bazı masrafların yapılması gerektiğini göstermektedir.

Günümüzde SEO hizmeti veren, verdiğini iddia eden pek çok şirk0et mevcuttur. Pek çoğu da size faydalı olacaktır. Fakat SEO konusu çok hassas bir konu olduğundan güven verilmeyen firmalar tarafından yaptırılmaması uygun olacaktır. Yanlış SEO yöntemlerinin geri dönüşü kolay olmamaktadır ve arama motorlarını kandırmaya çalışıldığından arama motorları sizi cezalandırabilecektir. Yani kaş yapayım derken göz çıkarmak SEI'da çok kolaydır.

SEO Hizmeti​

Arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek sadece parayla olmaz. Yani siz Google'a danışıp size şu kadar para beni yukarı sıralara çıkar deseniz kesinlikle kabul etmeyecektir. Çünkü Google'ı Google yapan arama algoritmasındaki bu gibi sahtekarlıkların olmayışıdır. Google aramalarında genellikle uygun sonuç bulmamız işte bu nedenledir. Yani arama motorları insana daha iyi hizmet eden, insanların uzun süre dolaştıkları, insanları daha mutlu eden siteleri daha iyi sıralara sokmaya çalışmaktadırlar. Öncelikle iyi bir site ve içeriğiniz olmalı SEO'ya sonra başlamalısınız.
 
Üst